Nėščiosios mankšta

  • Nėštumo metu moteris patiria ryškių įvairių pokyčių: kūno sudėjimo, medžiagų apykaitos, vidaus organų topografijos, kurie suteikia neįprastus pojūčius. Daugelį metų, nėštumo metu jaučiamas diskomfortas buvo traktuojamas, kaip normalus reiškinys, tačiau šiai dienai, kad tai sumažinti ir padėti moteriai pasiruošti lengvesniam gimdymui bei atsistatymo periodui, daugelis medikų rekomenduoja fizinį aktyvumą. Deja problema ta, kad, sparčiai progresuojant technikos laikmečiui, moterų fizinis aktyvumas vis labiau mažėja.


    Daugelis nėštumo negalavimų, tame tarpe nuovargis, varikozė ir galūnių patinimas, sumažėja toms nėščioms moterims, kurios užsiima fizine veikla, o taip pat sportuojančios nėščiosios mažiau patiria įtampos, nerimo, depresijos ir nemigos. Yra įrodymų, kad fizinė veikla nėštumo metu gali sutrumpinti gimdymo trukmę ir sumažinti gimdymo komplikacijas . Be to, tyrimais įrodyta, kad sportuojančių moterų vaisius gimdymą gali toleruoti lengviau negu nesportuojančių moterų, o dėl nejudraus gyvenimo būdo nėštumo laikotarpiu gali sumažėti raumenų apimtis ir susilpnėti širdies sistemos pajėgumas, gali būti įgytas pernelyg didelis nėščiosios svoris, taip pat gali padidėti gestacinio diabeto, preeklampsijos, venų varikozės vystymosi rizika ar būti priežastimi padažnėjusių skundų dėl dusulio, juosmens kryžmens skausmų ir sunkesnio prisitaikymo prie fiziologinių nėščiosios pokyčių .

    Moterys, kurios yra fiziškai stipresnės, nėštumo metu rečiau patiria nugaros skausmus, o turėjusioms prieš nėštumą gerą pilvo presą nėštumo laikotarpiu rečiau pasitaiko tiesiojo pilvo raumens persiskyrimas. Tyrimai rodo, kad fizinis aktyvumas suteikia teigiamą efektą ir naudą sveikatai, sumažinant Cezario pjūvio, nerimo, pykinimo, kojų mėšlungio tikimybę. Tinkamai parinkti fiziniai pratimai stiprina moters organizmą, aktyvina visų sistemų veiklą, garantuoja saugesnį nėštumą, lengvesnį gimdymą ir greitesnį organizmo atsigavimą po gimdymo. Dozuotas fizinis krūvis teigiamai veikia ir vaisių, aktyvinama kraujotaka, gerinamas deguonies pasisavinimas, medžiagų apykaita. Kaip prevencinė priemonė išvengti nugaros skausmo, o taip pat jį sumažinti rekomenduojami specialūs pilvo ir nugaros raumenų, dubens dugno raumenų stiprinimo pratimai, pritūpimai prie sienos, gimnastika vandenyje, kuriuos reikėtų atlikti lėtai ir patartina prižiūrint specialistui. Be to, tyrimų rezultatai rodo, kad nėščiųjų gimnastika vandenyje padeda joms ilgiau išlikti darbingomis.

    Lengvi pratimai prieš miegą arba reguliarus fizinis aktyvumas, atitinkantis nėščiosios režimą, gali žymiai pagerinti miego kokybę. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad, užsiimant fizine veikla vėlyvą popietę arba ankstyvą vakarą, būtina numatyti trijų valandų poilsį prieš miegą. Tik tokiu atveju bus galima pasiekti teigiamų rezultatų, norint gerai išsimiegoti. Rekomenduotina tokia lengva fizinė veikla, kaip joga, kvėpavimo pratimai, kurie padės atsipalaiduoti, tempimo pratimai numalšins skausmą, o kraujo cirkuliaciją pagerins plaukimas.

     

    Dr. A. Kegelio pratimai dubens dugno raumenims stiprinti buvo pasiūlyti dar 1940m. Jie reikalauja tik šiek tiek fizinių pastangų, yra saugiai ir lengvai atliekami, tačiau jų nauda didelė:


    1. Lengvesnis vaisiaus stūmimas gimdymo metu
    2. Tonizuoja ištemptus makšties raumenis
    3. Pagerina epiziotomijos (makšties angos prapjovimas) gijimą
    4. Sumažina šlapimo nelaikymą po gimdymo.
    Be to tarpvietės plyšimo tikimybė gimdymo metu mažesnė yra tada, kai moteris iki gimdymo yra sustiprinusi makšties raumenis. Nuosekliai atliekant specialius dubens dugno raumenų stiprinimo pratimus, atsižvelgiant į bendrąsias pratimų rekomendacijas nėščiajai bei jos fizinį pasiruošimą, galima išvengti šlapimo nelaikymo problemos arba pasekmės gali būti lengvesnio pobūdžio.
    Amerikos akušerijos ginekologijos koledžas rekomenduoja atlikti vidutinio intensyvumo mankštą mažiausiai po pusvalandį kiekvieną dieną arba beveik kiekvieną dieną. Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdama sportuoti, nes tam tikrais atvejais nėštumo metu fizinė veikla negalima.