Papildomas maitinimas

  • Sveikatos pagrindas - sveika ir subalansuota mityba. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į kūdikio mitybą, nes kūdikis nėra sumažinta suaugusio žmogaus kopija: mažylio organizmas funkcionuoja kitaip, jo apsauginės reakcijos yra silpnesnės, be to, kūdikis suvalgo santykinai daugiau maisto nei suaugusysis (skaičiuojant suvartojamo maisto kiekį svorio kilogramui). Taigi kūdikio maistas turi būti visavertis, subalansuotas ir ekologiškas.
    Mamai, auginančiai kūdikį, iškyla nemažai klausimų apie mitybą: kaip kūdikį maitinti, kada pradėti duoti papildomus produktus, po kiek duoti, kokie produktai tinka labiausiai ir kokie ne, kas geriau: ar gaminti pačiai, ar rinktis jau pagamintus produktus. Kad Jums būtų lengviau susigaudyti šioje klausimų jūroje, mes pateiksime pagrindinius patarimus, remdamiesi paskutinėmis mitybos specialistų rekomendacijomis. 

    Pradėdami papildomą kūdikio maitinimą, pasiremkite maitinimo planu, siekdami užtikrinti tinkamą produktų įvedimą į mažylio racioną bei teisingą mitybos režimą.


    - Iki kokio amžiaus kūdikiui užtenka vien tik motinos pieno ir kada pradėti kūdikį papildomai maitinti?
    Motinos pienas patenkina kūdikio maisto ir skysčių poreikį iki 4-6 mėn. Todėl, jei kūdikis visiškai sveikas, jokio papildomo maitinimo ar girdymo nereikia.Gydytojas, įvertinęs kūdikio sveikatos būklę, psichomotorinį išsivystymą, Jums patars, kaip pradėti papildomai maitinti mažylį. Kūdikio sveikatai kenkia tiek ankstyvas, tiek vėlyvas papildomo maisto įvedimas. Pradėjus kūdikį maitinti tirštu maistu, mamos pienas ar pieno mišinys išlieka svarbi maisto dalis. Todėl ir toliau kūdikis turi gauti mamos pieno ar pieno mišinio, tik jo kiekis atitinkamai sumažės. Remiantis naujausiomis pediatrų rekomendacijomis, nepatartina kūdikiui pirmaisiais gyvenimo metais duoti gryno karvės arba ožkos pieno bei iš jų namuose gamintų mišinių*. Jei manote, kad Jūsų pienuko kūdikiui pradeda trūkti, konsultuokitės su gydytoju arba slaugytoja; jeigu dėl kokių nors svarbių priežasčių baigėte maitinimą krūtimi, pasitarkite, kokį pasirinkti pramoniniu būdu pagamintą pieno mišinį. HiPP pieno mišiniai skirti įvairaus amžiaus kūdikiams. Kai Jūsų kūdikis jau valgys 2 košes (daržovių ir grūdinę), o mamai trūks savo pieno, geriau būtų pasirinkti pieno mišinį HiPP2, kuris patenkins augančio organizmo poreikį pagrindinėms maisto medžiagoms. Vyresnio amžiaus kūdikiams (nuo 8 mėnesio) kai kurių mineralinių medžiagų,pavyzdžiui kalcio, geležies, reikia daugiau. Pieno mišinyje HiPP3 šių medžiagųyra tiek, kad patenkintų sparčiai augančio kūdikio poreikius. Tais atvejais, kai mama negali kūdikio maitinti savo pienu ir ypatingai, kai kūdikiui yra alerginio susirgimo rizika, pvz.: alergiški tėvai, tada, pasitarus su medicinos darbuotoju, geriau kūdikį pradėti maitinti hipoalerginiais (hidrolizuotais) HiPP HA mišiniais. Šiuose mišiniuose karvės pieno stambios baltymo molekulės yra suskaidytos į labai mažas daleles, todėl neprovokuojamos alerginės žarnyno reakcijos.
    *Kūdikių ir mažų vaikų maitinimas. VU leidykla, 2001.


    - Kada pradėti kūdikį papildomai maitinti ir kaip pratinti vaiką valgyti iš šaukštelio?
    Kad kūdikis vystytųsi harmoningai, jis turi gauti visų pagrindinių maistinių medžiagų (baltymų, angliavandenių, riebalų), mineralų ir mikroelementų, vitaminų ir biologiškai aktyvių medžiagų. Svarbu, kad visų šių medžiagų kiekis būtų subalansuotas. Kūdikiui augant, t.y. didėjant jo svoriui, normaliai organizmo veiklai šių medžiagų vien tik iš motinos pieno nebeužtenka, todėl sutrinka maistinių medžiagų balansas.
    Baltymas - pagrindinė organizmo statybinė medžiaga. Kūdikiui augant, baltymo poreikis visą laiką didėja. Jei jo trūksta, sutrinka daugelio svarbių gyvybinių procesų veikla, silpsta imuninė sistema, kūdikis greičiau suserga ir dažniau serga.
    Augančiam kūdikiui pradeda trūkti ir riebalų, ypač polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, mineralinių medžiagų bei vitaminų, jam reikia daugiau energijos.
    Todėl norėdami patenkinti šį trūkstamą minėtų medžiagų poreikį, privalome kūdikį maitinti papildomai.Visiškai nauja mažylio patirtis-valgyti iš šaukštelio. Kūdikiui reikia to išmokti. Taigi turėkite kantrybės ir pradėkite nuo mažų "žingsnelių" . Naudokite plastikinį šaukštelį apvaliais kraštais ir tas šaukštelis turėtų būti tik Jūsų mažylio.Jeigu Jūs norite paragauti vaiko maistelio, naudokite savo šaukštelį. Vaiko šaukštelis turi būti ne metalinis. Daugelis kūdikių tiesiog nemėgsta valgyti iš metalinių šaukštelių, be to metaliniu šaukšteliu gali būti pažeistas stiklinis indelis.

     


    - Kaip pradėti papildomai maitinti kūdikį?
    Kadangi kūdikio organizmas labai lengvai pažeidžiamas ir jautrus, naujus produktus reikia pradėti duoti laipsniškai ir atsargiai.
    1. Naujus produktus pradėkite duoti, kai kūdikis yra visiškai sveikas.
    2. Kūdikis turi išmokti valgyti tirštą maistą. Todėl būkite kantrūs, kol mažylis išmoks valgyti kokybiškai ir greitai.
    3. Maitinkite tik šaukšteliu ir jokiu būdu košės nepilkite į buteliuką.
    4. Pietų metu rekomenduojama pradėti nuo kelių šaukštelių daržovių tyrės. Naujo maisto kiekį didinkite palaipsniui. Pradėkite nuo 10-15 g, kasdien tą kiekį didinkite po vieną šaukštą iki 125-150 g. Nuo 6 mėn. tiršto maisto porciją jau padidinkite iki 200 g.
    5. Po 5 - 7 dienų galite pradėti duoti kitą produktą.
    6. Prie papildomo maitinimo pratinkite kūdikį pirmoje dienos pusėje.
    7. Kūdikis, pratinamas prie naujo patiekalo, dar nesuvalgo viso jam reikiamo maisto kiekio. Todėl, kad mažylis pasijustų sotus, dar turi būti pamaitintas motinos pienu arba pieno mišiniu.
    8. Pirmoji košė turi būti tyrelės konsistencijos, vėliau - mažiau pertrinta su minkštais daržovių ar vaisių gabalėliais. Vyresnio amžiaus kūdikis ( apie 8 mėn.) turi mokytis kramtyti.
    9. Kūdikių patiekalų nereikia papildomai sūdyti.



    - Nuo kokio papildomo maisto reikėtų pradėti ?
    Papildomą kūdikių maitinimą Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, patariama pradėti nuo daržovių tyrės.
    HiPP rekomenduoja 3-jų žingsnių taisyklę. Remdamiesi šia taisykle, Jūs palaipsniui, atsargiai ir saugiai pradėsite duoti naujus produktus: kūdikis mielai valgys jam neįprasto skonio patiekalus, Jums bus lengviau išsiaiškinti, ar jis gerai toleruoja vieną ar kitą produktą, ar nėra alerginės reakcijos.

     

    Daugiau informacijos:   http://www.hipp.lt/papildomas-maitinimas/mitybos-vadovas/tirstas-maistas-ir-gerimai/papildomo-maisto-ivedimas/

    Prekių nėra.