Dantų ėduonies prevencija

  •  

     

     

     

    Ankstyvas dantų ėduonis ir jo prevencija
    Preventing of the early childhood caries

     

     

    Justė Andriulytė, Ramunė Vankevičienė
    Vilniaus universiteto medicinos fakultetas

    Raktažodžiai: dantų ėduonis, dantų ėduonies prevencija, HIPP arbata
    Santrauka. Pieninių dantų kariesas gali turėti neigiamą įtaką vaikų vystymuisi. Dieta ir mitybos įpročiai yra veiksniai, lemiantys daugelio lėtinių ligų, tame tarpe ir ėduonies vystymąsi, todėl ankstyva vaikų burnos ligų prevencija yra ypač svarbi. Daugiausiai reikšmės ėduonies išsivystymui turi angliavandenių vartojimo forma ir dažnis. Svarbiausios ėduonies profilaktikos priemonės – mitybos sureguliavimas ir gera burnos higiena. Dantų karieso prevencijai gali būti naudojamos HiPP arbatos. Ekologiška HiPP arbata maišeliuose yra tinkama vartoti nuo pirmosios naujagimio gyvenimo savaitės, esant specialiems poreikiams, ir vėlesniame kūdikių amžiuje, ypač pradėjus valgyti tirštą maistą. Dėl jų sudėtyje esančių vaistažolių ir vaisių šios arbatos yra gerai toleruojamos. Tai moksliškai ištirti maisto produktai, kurie nesukelia ėduonies ir yra ženklinami „Draugiško dantukams“ simboliu.


    Dieta ir mitybos įpročiai yra veiksniai, lemiantys daugelio lėtinių ligų, tame tarpe ir ėduonies vystymąsi . Dantų ėduonis – tai mikroorganizmų gaminamų rūgščių sukeltas danties kietųjų audinių pažeidimas. Kariesui išsivystyti būtini trys veiksniai: mikroorganizmai, angliavandeniai ir dantis.
    Gimus naujagimiui, jo burna yra sterili, dažniausiai mikroorganizmus kūdikiui perduoda mama – bučiuodama vaiką, apčiulpiant žinduką ir kt. Tyrimais nustatyta, kad kariesogeniškiausi mikroorganizmai yra Streptococcus mutans, Streptococcus sorbinus . Esant blogai individualiai burnos higienai, kaupiasi maisto likučiai, susidaro minkštas apnašas, kuris yra puiki mitybinė terpė mikroorganizmams.
    Gimus kūdikiui, žandikauliuose glūdi po 18 (10 pieninių ir 8 nuolatiniai) dantų užuomazgų. Todėl nuo pat gimimo būtina tinkamai rūpintis naujagimio burnos higiena. Vaikams, ilgai maitinamiems iš buteliuko ar krūtimi, maitinamiems naktimis ir nevalant dantų, pasireiškia ankstyvas dantų ėduonis, dažnai vadinamas „buteliuko ėduonimi“. Tai kūdikių ėduonies rūšis, pažeidžianti 2 – 4 metų amžiaus vaikų dantis. Dažniausiai pažeidžiami viršutinio žandikaulio priekiniai dantys, kartais apatinio žandikaulio iltys. Apatinio žandikaulio kandžiai pažeidžiami retai, nes čiulpimo metu juos uždengia liežuvis ir apgaubia seilės. Daugiausiai reikšmės ėduonies išsivystymui turi angliavandenių vartojimo forma ir dažnis. Dantų ėduonis dažnai pasireiškia dėl nuolatinio saldžių skysčių vartojimo, čiulptukų, suvilgomų medumi, cukrumi, sirupu naudojimo ar įvairių saldintų gėrimų vartojimo naktį .
    Pieninių dantų kietieji audiniai (emalis ir dentinas) yra plonesni nei nuolatinių dantų, o pulpa (minkštasis vidinis danties audinys) platesnė, todėl mikroorganizmų kelias iki pulpos yra trumpesnis. Dėl šios priežasties, ėduonies plitimo procesas greitai pasiekia danties pulpą, kurioje gausu kraujagyslių ir nervų. Dėl minėtų pieninio danties sandaros ypatumų, gilaus karieso atveju sukeliami sunkūs pakitimai, tokie kaip pulpitas ar pulpos nekrozė. Šiame etape svarbiausias gydytojo odontologo tikslas yra išsaugoti pieninį dantį iki nuolatinio danties dygimo. Uždegimui išplitus į gilesnius pulpos sluoksnius ir pasiekus šaknies viršūnėje esantį kaulą prasideda jo destrukcija. Tokius dantis būtina sugydyti laiku, esant indikacijoms dantys gali būti šalinami, nes destrukcijai pasiekus nuolatinio danties užuomazgą, esančią tarp pieninių dantų šaknų, gali būti sutrikdomas nuolatinių dantų vystymasis. Kai kurių autorių teigimu, vaikų, turėjusių ėduonies pažeistus pieninius dantis, nuolatiniai dantys taip pat pažeidžiami dažniau .
    Netinkama ir nesureguliuota mityba, pavyzdžiui, per didelis cukraus kiekis, acidogeninių produktų vartojimas, maistinių medžiagų trūkumas gali sąlygoti ėduonies išsivystymą, todėl tėvai nuo naujagimio gimimo turi rūpintis tinkama vaiko burnos higiena ir visaverte mityba. Įdomu tai, kad tėvai žino dantų dygimo seką, tačiau jiems trūksta žinių apie dantų higieną, valymą ir dantų dygimo simptomus . Ši nuomonė yra klaidinga, todėl turėtų būti pakeista, plečiant suaugusiųjų žinias apie vaikų dantų ėduonies profilaktiką ir prevenciją.
    Svarbiausios ėduonies profilaktikos priemonės – mitybos sureguliavimas ir gera burnos higiena. Norint išvengti daugybinio karieso, tėvai turėtų gerai suprasti angliavandenių sukeliamas pasekmes. Būdas išvengti ankstyvojo dantų ėduonies – vengti saldintų skysčių, nepalikti kūdikiui buteliuko su gėrimu vietoje čiulptuko, laikyti buteliuką tik tol, kol kūdikis geria, neleisti kūdikiui užmigti su žinduku burnoje, taip pat kuo ankščiau pratinti gerti iš puodelio ir pratinti prie nesaldžių gėrimų .
    Vieni anksčiausiai vartojamų naujagimių produktų yra arbatos. Pavyzdžiui, ekologiška HiPP arbata maišeliuose yra tinkama vartoti nuo pirmosios naujagimio gyvenimo savaitės ir vėlesniame kūdikių amžiuje, ypač esant specialiems poreikiams, tokiems kaip padidėjęs prakaitavimas ar atsiradęs troškulys po pirmojo nujunkymo. Ypač tam tinka HiPP ekologiška pankolių arbata. Ši arbata sudėtyje neturi cukraus bei glitimo todėl nėra kenksminga burnos sveikatai. Ji taip pat padeda virškinimo traktui, nes yra švelni ir lengvai virškinama, be aromatinių priedų, dažiklių ir konservantų. Paprastasis pankolis (lot. Foeniculum vulgare) palengvina žarnyno kolikas, gerina virškinimą, ramina gleivinę ir skatina žaizdų gijimą, taip pat tinka kvėpavimo takuose esančiom gleivėms skystinti. Tokią arbatą patogu paruošti, nereikia baimintis dėl arbatžolių išsibarstymo, nes kiekvienas maišelis yra sandarus. Hipp arbatos ekologiška kokybė yra patvirtinta mokslininkų, todėl tai puikus pasirinkimas, vertinantiems natūralius produktus. Nuo ketvirto kūdikio mėnesio galimas didesnis arbatų pasirinkimas: Hipp arbata su obuoliais ir pankoliu ir vaikiška vaisių arbata. Dėl jų sudėtyje esančių vaistažolių ir vaisių šios arbatos yra švelnaus skonio, gerai toleruojamos.
    Kita ekologiškų HiPP arbatų produktų rūšis – vandenyje tirpinama arbata. Tirpi ekstrakto pavidalo arbata sukurta patiems mažiausiems, skirta naudoti nuo pirmosios gyvenimo savaitės. Ekstraktas gaunamas naudojant karštą vandenį, po to kruopščiai džiovinant. Tai pirmoji pripažinta „Draugiška dantukams“ tirpi arbata, pažymėta laimingų dantų simboliu. Šis simbolis priklauso ne pelno siekiančiai organizacijai, kurios tikslas pagerinti vaikų burnos higieną. Tik moksliškai ištirti maisto produktai, nesukeliantys ėduonies bei erozijos yra ženklinami laimingų dantų („toothfriendly“) simboliu.
    Trečioji arbatų rūšis – tirpi HiPP arbata su izomaltulioze, skirta naudoti nuo 6 mėnesių. Ši rūšis taip pat pripažinta „Draugiška dantukams“. Arbata su izomaltulioze yra mažiau saldi nei arbatos su sacharoze. Arbata yra pankolio, ramunėlių ar vaisių skonio, todėl atitinka visus vaikų poreikius.
    HiPP arbatų ekologiškumą liudija tik išskirtiniams produktams suteikiami, specialūs ženklai. Ekologiški produktai, naudojami arbatų gamyboje, užtikrina aukščiausią kokybę ir atitinka Europos Sąjungoje keliamus ekologijos reikalavimus. HiPP kompanija daugiau nei 50 metų dirba su ekologiška žemdirbyste, o tai reiškia, kad augalai, naudojami HiPP produktams gaminti yra be chemikalų ir sintetinių medžiagų, natūralūs, surinkti iš griežtai atrinktų ir prižiūrimų laukų . Taigi į vaiko racioną įtraukus HiPP arbatas vienu žingsniu artėjama teisingos vaikų burnos higienos link.
    Key words: dental caries, dental caries prevention, HIPP teas.
    Summary. Dental caries in the primary dentition can have signifficant damaging effects on a childs growth. It is important to prevent of oral disease that begins early in life. Frequent consumption of simple carbohydrates, primarily in the form dietary sugars, is signifficantly associated with increased dental caries risk. The time-honored impact of reducing sugars and carbohydrates in the diet, and improving oral hygiene practices also remain essential. HIPP teas can be given for preventing early dental caries. HIPP organic teas in bags are suitable from the first week for special needs and are completely sugar-free. These teas are made with carefully selected fruits and herbs, taste good and are easily tolerated. It is a quality label for products that are scientifically tested and proven to be toothfriendly.

    Literatūra

    • Mobley C, Marshall T, Milgrom P. et.al. The contribution of dietary factors to dental caries and disparities in caries. Acad Pediatr 2009, 9(6): 410–414.
    • Chandna P, Adlakha VK. Oral health in children. Guidelines for Pediatricians Indian Pediatr 2010,47(4):343-7.
    • Marsh PD. Microbiology of dental plaque biofilms and their role in oral health and caries. Dent Clin North Am. 2010,54(3):441-54.
    • Guo L, Shi W. Salivary biomarkers for caries risk assessment. J Calif Dent Assoc. 2013,41(2):107–118.
    • Gupta P, Gupta N, Pawar A. et al. Role of Sugar and sugar substitutes in dental caries: a review. Hindawi Publishing Corporation,
    ISRN Dentistry 2013, Article ID 519421, 1-5.
    • Ribeiro N, Ribeiro M. Breastfeeding and early childhood caries: a critical review. Jornal de Pediatria 2004,80(5).
    • Eckert R, Sullivan E, Shi W. Targeted antimicrobial treatment to re-establish a healthy microbial flora for long-term protection. Adv Dent Res 2012,24(2).
    • http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002061.htm
    • Berg J, Seminario A. Dental Caries: The disease and its clinical management. 2009, 2nd ed. American Dental Education Association.
    • Nagarajappa R, Kakatkar G, Sharda A. et al. Infant oral health: knowledge, attitude and practices of parents in Udaipur, India. Dent Res J (Isfahan) 2013,10(5):659–665.
    • Goenka P, Sarawgi A, Karun V. et al. Camellia sinensis (Tea): implications and role in preventing dental decay. Pharmacogn Rev. 2013,7(14):152-156.
    • Kumar M, Priya N, Madhushankari G. Anti cariogenic efficacy of herbal and conventional tooth pastes - a comparative in-vitro study. Journal of International Oral Health 2013,5(2):8-13.
    • http://www.hipp.com