Pieno produktai kūdikiams

  • Ar žinote, kad pieno produktai yra puikus natūralių mineralinių medžiagų šaltinis, tačiau per anksti duodamas karvės pienas gali neigiamai įtakoti kūdikio savijautą. Rinkitės specialiai kūdikiams skirtus pieno gaminius!

    Nors pienas yra pagrindinis kalcio, fosforo, baltymų šaltinis, tačiau jame yra net tris kartus daugiau baltymų ir tris kartus daugiau natrio, kalcio, fosforo nei motinos piene. Per didelė šių medžiagų koncentracija labai apkrauna kūdikio žarnyną, kepenis, inkstus, kurie dar nėra visiškai subrendę.


    Iki 6 mėnesių kūdikiui pagrindinis maistas – motinos pienas arba pieno mišinys, kurį palaipsniui pradeda keisti tirštas maistas. Iki dvejų metų vaikams rekomenduojama vartoti tik vaikų mitybai skirtus pieno produktus, nes įprastiniai pieno produktai turi daugiau baltymų, tai gali būti vaikų alergijos pieno baltymams priežastis (alergijos požymiai yra viduriavimas, vėmimas, bėrimas, pasunkėjęs kvėpavimas, mikrokraujavimas iš virškinamojo trakto (ypač pirmojo pusmečio kūdikiams). Taip pat karvės piene yra mažai geležies ir ji blogai pasisavinama, todėl kūdikiams pasireiškia mažakraujystė.


    Karvės pieną nedideliais kiekiais leidžiama vartoti tik nuo 9 mėn., bet tik košėms gaminti, o duoti atsigerti pieno rekomenduojama tik nuo 3 metukų.
    Rauginti pieno produktai yra alternatyva šviežiam karvės pienui. 10–12 mėnesių kūdikiui galima jau duoti ir jogurto, ir kefyro. Tačiau geriausiai rinktis jogurtus, skirtus kūdikių mitybai. Pastarieji yra tinkamo riebumo, papildyti kalciu, vitaminais. Svarbu žinoti, kad vaikams, netgi netoleruojantiems laktozės, jogurtas gali būti įtrauktas į valgiaraštį. Labai svarbu atkreipti dėmesį į jogurto riebumą. Vaikams galima rinktis riebesnius jogurtus (daugiau nei 1,5 proc.), nes jų virškinimo sistema geriau įsisavina pieno riebalus nei kitų produktų (pvz., riebios mėsos) riebalus. Jogurtas tinkamas užkandis priešpiečiams arba pavakariams. Rekomenduojama suvalgyti apie 100 ml jogurto per dieną. Jei vieną dieną vaikui davėte jogurto, kitą dieną pasiūlykite varškės. Įprasta varškė yra pieno baltymų koncentratas, kurie neigiamai veikia kūdikio žarnyną, todėl verta rinktis kūdikiams skirtą varškę, kurioje natūraliai yra kalcio, ji papildyta vitaminu C.