Naujos alergijos maistui prevencijos ir gydymo įžvalgos

  • Naujos alergijos maistui prevencijos ir gydymo įžvalgos

    Pastaraisiais dešimtmečiais daugėjant alergiškų maistui vaikų, imta ieškoti priežasčių ir būdų užkirsti kelią alergijos išsivysytmui. Atliekami šios srities tyrimai leidžia vis geriau suprasti vadinamąjį atopinį maršą nuo kūdikystės iki paauglystės, įskaitant genetinius, aplinkos ir gyvenimo būdą lemiančius veiksnius. 

    Kūdikio imuninės sistemos ypatumai

    Pastaraisiais dešimtmečiais daugėjant alergiškų maistui vaikų, imta ieškoti priežasčių ir būdų užkirsti kelią alergijos išsivysytmui. Atliekami šios srities tyrimai leidžia vis geriau suprasti vadinamąjį atopinį maršą nuo kūdikystės iki paauglystės, įskaitant genetinius, aplinkos ir gyvenimo būdą lemiančius veiksnius.
    Kūdikio imuninė sistema, dažnai klaidingai apibūdinama kaip nesubrendusi, yra tiesiog naivi savo naujai išorinei aplinkai .
    Kūdikystė – jautrus imuninio programavimo ir oralinės tolerancijos indukcijos laikotarpis. Bręstant vaiko imuninei sistemai, vystosi ne tik apsauginės reakcijos į kenksmingus organizmus ir antigenus (pavyzdžiui, bakterijas, virusus, toksinus), bet ir reguliuojamas atsakas į nekenksmingus antigenus aplinkoje (pavyzdžiui, maisto antigenus ar naudingus komensalinius organizmus), dėl ko skatinama imuninė tolerancija.

    Kūdikio virškinimo trakto ypatumai

    Kadangi pirmosiomis gyvenimo dienomis žmogus (nuo vaisiaus stadijos iki pirmųjų gyvenimo mėnesių) turi praeiti daugybę įvairių vystymosi etapų, motinos pienas šiuo laikotarpiu yra be galo svarbus. Motinos pienas stimuliuoja virškinimo trakto gleivinę, veikia žarnyno mikrobiotos sudėtį ir skatina kūdikio imuninės sistemos vystymąsi dėl piene esančių bioaktyvių medžiagų - žmogaus pieno oligosacharidų, pieno mikrobiotos, antikūnų, laktoferino, imunoglobulinų, citokinų ir hormonų .
    Žarnyno gleivinė taip pat vaidina esminį vaidmenį reguliuojant maistinių medžiagų patekimą ir palaikant žarnyno homeostazę, nes moduliuoja įgimtąją imuninę funkciją, reguliuoja antigeninį atsaką ir sukuria ryšį tarp žarnyno ląstelių, mikrobiotos ir pagrindinės imuninės sistemos. Sveika žarnyno aplinka apibūdinama homeostaze tarp maisto antigenų poveikio, žarnyno barjerinės funkcijos, mikrobų ir įgimtojo bei adaptyviojo imuninio atsako. Šios homeostazės sutrikimai gali padidinti jautrumą alergijoms ir įvairiems uždegiminiams procesams.

    Alerginių ligų paplitimas ir ypatumai vaikystėje

    Labiausiai paplitusios ligos, susijusios su imuninės sistemos veikla ir aplinkos veiksniais, kurios pasireiškia ankstyvuoju amžiaus laikotarpiu, yra atopinis dermatitas su arba be alergijos maistui ir viršutinių ar apatinių kvėpavimo takų alerginės ligos, tokios kaip alerginis rinitas ir bronchų astma, kurių dažnis yra didžiausias tarp 3 ir 15 metų amžiaus vaikų. IgE sukelta alergija – viena dažniausių padidėjusio jautrumo ligų, pasireiškianti apytiksliai 30 proc. gyventojų.
    Reikšmingiausias alergenų šaltinis, ypač ankstyvuoju amžiaus laikotarpiu, yra karvių pienas. Alergija karvės pieno baltymams yra viena dažniausių alergiją maistui lemiančių priežasčių ankstyvaisiais gyvenimo metais, nors ji gali pasireikšti ir mokyklinio amžiaus vaikams bei paaugliams. Iš visų žinomų kūdikystės alergijų maistui būtent alergija karvių pienui ypač domina imunologus, nes dauguma alergiškų vaikų spontaniškai pradeda toleruoti karvių pieną iki 3 metų amžiaus. Danijos gimimo kohorta parodė, kad vaikai, kuriems buvo patvirtinta alergija karvių pienui, pradėjo jį toleruoti 1 ir 2 metų amžiaus - atitinkamai 56 proc. ir 77 proc. . Alergijos karvių pieno baltymams prevencija ir gydymas gali būti efektyvus vengiant alergeno (laikantis hipoalerginės dietos), taikant alergenų specifinę imunoterapiją ir simptominį gydymą medikamentais. Itin svarbu teisingai nustatyti ir diagnozuoti IgE sukeltos alergijos maistui diagnozę, nes su IgE nesusijusios nepageidaujamos reakcijos į maistą yra gerokai dažnesnės, o klaidingos diagnozės gali lemti nereikalingą mitybos apribojimą ir medikamentų vartojimą.
    Karvių piene yra įvairių baltymų, iš kurių išrūgų baltymai – β-laktoglobulinas ir α-laktalbuminas bei kazeinai (αs1-, αs2-, β- ir κ-kazeinas) – yra svarbiausi baltymai, susiję su alergija. Kūdikiams ir vaikams, alergiškiems pieno baltymams, galima aptikti specifinių IgE antikūnų prieš visas kazeino ir išrūgų baltymų subfrakcijas . Be B ląstelių aktyvumo žymenų, tokių kaip IgE antikūnai, taip pat būna ryškus T ląstelių aktyvumas įvairių karvių pieno baltymų (ir išrūgų baltymų, ir kazeinų) atžvilgiu.

    Mitybos įtaka alergijos karvės pieno baltymams išsivystymui ir kontrolei

    Norint išvengti nepageidaujamų alerginių reakcijų į karvių pieno baltymus, pirmiausia reikia vengti alergeno. Žindomas kūdikis kontaktuoja tik su nedideliu kiekiu karvių pieno baltymų, nes mamos piene jų randama itin mažai. Kūdikiams, kurių nepavyksta maitinti krūtimi, galimi kiti mitybos sprendimai, pavyzdžiui, adaptuoti pieno mišiniai. Rinkoje yra nemažai skirtingų karvių pieno baltymų mišinių, pradedant nuo nenugriebto karvių pieno baltymų, iš dalies hidrolizuotų karvių pieno baltymų iki ekstensyviai (labai) hidrolizuotų (angl. extensively hydrolyzed formula - eHM) ir net iš aminorūgščių pagamintų mišinių. Karvių pienui alergiškiems kūdikiams ir vaikams pirmiausia rekomenduojami ekstensyviai (labai) hidrolizuoti mišiniai, turintys tyrimais patvirtintą hipoalergiškumą . Šiame kontekste labai svarbus hidrolizacijos laipsnis. Per dideli karvių pieno proteinai gali inicijuoti alergines reakcijas arba IgE sukeltą sensibilizaciją, o per maži (peptidų grandinės per trumpos) negalės inicijuoti T ląstelių sukeltos tolerancijos. Be to, kaip minėta, prebiotikų ir probiotikų buvimas gali turėti įtakos specialaus mišinio galimybėms užkirsti kelią IgE sensibilizacijai.
    Žinoma, kad ne tik alergenas, imuninės sistemos branda, bet ir žarnyno mikrobiotos sudėtis gali turėti įtakos imuniniam atsakui į karvių pieno baltymus. Kadangi mikrobiotos sudėtis veikia gleivinės imuninės sistemos vystymąsi, labai tikėtina, kad neigiami mikrobiotos pokyčiai gali suformuoti tokią mikroaplinką, kuri paskatintų polinkį į iškreiptą imuninį atsaką .

    Ekstensyviai hidrolizuoti karvės pieno mišiniai kaip prevencijos alergijai maistui priemonė

    Šiame straipsnyje pristatomi atliktų tyrimų su HiPP HA COMBIOTIC® ekstensyviai (labai) hidrolizuotu karvių pieno mišiniu rezultatus, atsižvelgiant į IgE reaktyvumą, alergenų aktyvumą bei imuninės tolerancijos indukciją naudojant biochemines technologijas.
    Viename tyrimų buvo įvertintas HiPP HA COMBIOTIC®, kurio sudėtyje yra prebiotinių galaktooligosacharidinių (GOS) skaidulų kartu su termiškai inaktyvuotais probiotikais Limosilactobacillus fermentum CECT5716, poveikis žarnyno barjerui ir citokinų gamybai. Remiantis klinikinių tyrimų duomenis, yra žinoma, kad minėtas natūralus probiotikas L. fermentum ir prebiotikas GOS raiškiai sumažina kūdikių virškinimo trakto infekcijų riziką . Šie rezultatai įrodo svarbų HiPP HA COMBIOTIC® mišinio kartu su GOS ir L. fermentum CECT5716 vaidmenį atkuriant žarnyno homeostazę ir moduliuojant antiuždegiminį atsaką.
    Kitame tyrime buvo tiriamas T ląstelių aktyvinimas ir uždegiminių bei tolerancijos citokinų indukcija alergiškų karvių pienui vaikų periferinio kraujo monokloninėse ląstelėse. Tyrimas parodė, kad HiPP HA COMBIOTIC® mišinyje yra per mažai „pilnų“ karvių pieno alergenų, todėl nebuvo inicijuotas atitinkamo IgE reaktyvumas. Be to, stipriai buvo sumažintas alergeninis aktyvumas, ypač pridėjus papildomai L. fermentum CECT5716. Svarbiausia, HiPP HA COMBIOTIC® mišinys nesukėlė reikšmingos uždegiminių citokinų produkcijos, o tuo pačiu paskatino didesnio kiekio tolerancijos citokinų IL-10 išsiskyrimą palyginti su standartiniu karvių pieno baltymų mišiniu.
    Tyrimais patvirtinta, kad HiPP HA COMBIOTIC® mišinyje yra 85 proc. mažiau alergizuojančių peptidų nei įprastuose karvių pieno mišiniuose . Nustatyta, kad HiPP HA COMBIOTIK® esantys peptidai neinicijuoja alerginio atsako, bet pasižymi imuninės sistemos brandai reikšmingu biologiniu aktyvumu. Todėl kūdikiams, kuriems yra didelė alergijos išsivystymo rizika, rekomenduojami ekstensyviai (labai) hidrolizuoti karvių pieno mišiniai, skatinantys žarnyno barjerinę funkciją ir mažinantys nepageidaujamų uždegiminių reakcijų riziką. Šie mišiniai padeda sumažinti įvairių alergijos apraiškų, pavyzdžiui, atopijos, riziką, tačiau šio poveikio mechanizmai dar nėra iki galo ištirti.
    Apibendrinant galima teigti, kad HiPP HA COMBIOTIC® mišinys su natūraliu probiotiku Limosilactobacillus fermentum CECT5716 ir prebiotiniais GOS užtikrina stipraus žarnyno barjero, apsaugančio nuo alergenų, susiformavimą. Esant poreikiui, HiPP HA COMBIOTIC® mišiniai turėtų būti anksti įtraukiami į mitybą, norint užkirsti kelią IgE sukeltam įsijautrinimo išsivystymui. Ilgainiui šis mišinys gali paskatinti tolerancijos išsivystymą lemti apsauginę imunomoduliaciją.

    Straipsnį parengė: Vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė Dr. Indrė Plėštytė-Būtienė    

    Literatūra:
    1. Gervassi AL, Horton H. Is infant immunity actively suppressed or immature? Virology. (2014) 2014:1–9. 10.4137/VRT.S12248
    2. Torow N, Marsland BJ, Hornef MW, Gollwitzer ES. Neonatal mucosal immunology. Mucosal Immunol. (2017) 10:5–17. 10.1038/mi.2016.81
    3. Medzhitov R, Janeway C, Jr. Innate immunity. N Engl J Med. (2000) 343:338–44. 10.1056/NEJM200008033430506
    4. 4. Newburg DS, Walker WA. Protection of the neonate by the innate immune system of developing gut and of human milk. Pediatr Res. (2007) 61:2–8. 10.1203/01.pdr.0000250274.68571.18
    5. 5. Yu JC, Khodadadi H, Malik A, Davidson B, Salles E, Bhatia J, et al.. Innate immunity of neonates and infants. Front Immunol. (2018) 9:1759. 10.3389/fimmu.2018.01759
    6. Duijts L, Jaddoe VW, Hofman A, Moll HA. Prolonged and exclusive breastfeeding reduces the risk of infectious diseases in infancy. Pediatrics. (2010) 126:e18–25. 10.1542/peds.2008-3256
    7. 7. Iwasaki, Medzhitov R. Control of adaptive immunity by the innate immune system. Nat. Immunol. (2015) 16:343–53. 10.1038/ni.3123
    8. Host, A.; Halken, S.; Jacobsen, H.P.; Christensen, A.E.; Herskind, A.M.; Plesner, K. Clinical course of cow’s milk protein allergy/intolerance and atopic diseases in childhood. Pediatr. Allergy Immunol. 2002, 13 (Suppl. 15), 23–28.
    9. Host, A.; Halken, S. Hypoallergenic formulas—When, to whom and how long: After more than 15 years we know the right indication! Allergy 2004, 59 (Suppl. 78), 45–52.
    10. Sampson, H.A. Food allergy. Part 1: Immunopathogenesis and clinical disorders. J. Allergy Clin. Immunol. 1999, 103, 717–728.
    11. Lam, H.-Y.; Van Hoffen, E.; Michelsen, A.; Guikers, K.; Van Der Tas, C.H.W.; Knulst, A.C.; Bruijnzeel-Koomen, C.A.F.M.; Bruijnzeel-Koomen, C.A.F.M. Cow’s milk allergy in adults is rare but severe: Both casein and whey proteins are involved. Clin. Exp. Allergy 2008, 38, 995–1002.
    12. Muraro, A.; Werfel, T.; Hoffmann-Sommergruber, K.; Roberts, G.; Beyer, K.; Bindslev-Jensen, C.; Cardona, V.; Dubois, A.; Dutoit, G.; Eigenmann, P.; et al. EAACI food allergy and anaphylaxis guidelines: Diagnosis and management of food allergy. Allergy 2014, 69, 1008–1025.
    13. Terheggen-Lagro, S.W.; Khouw, I.M.; Schaafsma, A.; Wauters, E.A. Safety of a new extensively hydrolysed formula in children with cow’s milk protein allergy: A double blind crossover study. BMC Pediatr.
    14. Muraro, A.; Werfel, T.; Hoffmann-Sommergruber, K.; Roberts, G.; Beyer, K.; Bindslev-Jensen, C.; Cardona, V.; Dubois, A.; Dutoit, G.; Eigenmann, P.; et al. EAACI food allergy and anaphylaxis guidelines: Diagnosis and management of food allergy. Allergy 2014, 69, 1008–1025.
    15. Terheggen-Lagro, S.W.; Khouw, I.M.; Schaafsma, A.; Wauters, E.A. Safety of a new extensively hydrolysed formula in children with cow’s milk protein allergy: A double blind crossover study. BMC Pediatr.
    16. Pabst, O.; Mowat, A.M. Oral tolerance to food protein. Mucosal Immunol. 2012, 5, 232–239.
    17. Wopereis, H.; Oozeer, R.; Knipping, K.; Belzer, C.; Knol, J. The first thousand days—Intestinal microbiology of early life: Establishing a symbiosis. Pediatr. Allergy Immunol. 2014, 25, 428–438.
    18. Canani, R.B.; Nocerino, R.; Terrin, G.; Coruzzo, A.; Cosenza, L.; Leone LTroncone, R. Effect of Lactobacillus GG on tolerance acquisition in infants with cow’s milk allergy: A randomized trial. J. Allergy Clin. Immunol. 2012, 129, 580–582.
    19. Maldonado J et al. Human milk probiotic Lactobacillus fermentum CECT5716 reduces the incidence of gastrointestinal and upper respiratory tract infections in infants. Pediatr Gastroenterol Nutr 2012; 54(1): 55–61.
    20. Gil-Campos M et al. Lactobacillus fermentum CECT 5716 is safe and well tolerated in infants of 1-6 months of age: a randomized controlled trial. Pharmacol Res 2012; 65(2): 231–238.
    21. Grigorean G presented online at New insights in alimentary allergy prevention by improving gut health 18.01.2022.
    22. Calatayud M presented online at New insights in alimentary allergy prevention by improving gut health 18.01.2022.